RANJI TROPHY 2017-18 ROUND 1, MATCH RESULTS

RANJI TROPHY, OCTOBER 6-9

Group A: Delhi vs Assam at Delhi

Result: Match Drawn

Summary: Assam 258 (Gokul Sharma 51, Swarupam Purkayastha 66, Ishant Sharma 5/38) & 255(Sibsankar Roy 87, Wasiqur Rahman 63) drew against Delhi 435 (Gautam Gambhir 137, Nitish Rana 110, Abu Nechim 7/68) & 49/2 (Unmukt Chand 25*)

Group A: Railways vs Uttar Pradesh at Lucknow

Result: Railways won by 21 runs

Summary: Railways 182 (Ashish Yadav 53*, Ankit Rajpoot 3/20) & 161(Arindam Ghosh 57, Ankit Rajpoot 4/34) beat UP 250(Akshdeep Nath 75, Anureet Singh 3/42) & 72(Suresh Raina 29, Avinash Yadav 4/26)

Group A: Hyderabad vs Maharashtra at Hyderabad

Result: Match abandoned without a ball being bowled

Group B: Haryana vs Saurashtra at Rohtak

Result: Saurashtra won by an innings and 31 runs

Summary: Saurashtra 278(Sheldon Jackson 51, Prerak Mankad 68, Ashish Hooda 6/61) beat Haryana 107( Jaydev Unadkat 3/35, Shaurya Sanandia 4/44, Kushang Patel 3/21)& 140(Chaitanya Bishnoi 56, Jaydev Unadkat 3/55)

Group B: Kerala vs Jharkhand at Thiruvananthapuram

Result: Kerala won by 9 wickets

Summary: Jharkhand 202(Ishan Kishan 45, Jalaj Saxena 6/50) & 89(Jalaj Saxena 5/27, Karaparambil Monish 4/42) lost to Kerala 259(Jalaj Saxena 54*, Sunny Gupta 6/94) & 34/1(Arun karthik 27)

Group B: Rajasthan vs Jammu & Kashmir at Jaipur

Result: Match drawn

Summary: Rajasthan 330(Robin Bist 113, Mohammad Mudhasir 5/81) & 246/4(Rajesh Bishnoi 101*) drew J&K 436/8d(Ahmed Bandy 102, Parvez Rasool 97, TM Ul-Haq 3/43)

Group C: Madhya Pradesh vs Baroda at Indore

Result: MP won by 8 wickets

Summary: MP 551/8d (Devendra Bundela 99, Shubham Sharma 196, Ankit Sharma 104, Swapnil Singh 3/136) & 73/2(Harpreet Singh 44*) drew Baroda 302(Yusuf Pathan 111, Irfan Pathan 80) & 318(Yusuf Pathan 136*, Atit Sheth 109, Ishwar Pandey 5/40)

Group C: Tamil Nadu vs Andhra at Chennai

Result: Match drawn

Summary: Tamil Nadu 176(Baba Aparajith 51, Bhargav Bhatt 4/52) & 350/6d(Baba Aparajith 108*, Abhinav Mukund 95, Prithvi Raj 3/61) drew Andhra 309(Bodapati Sumanth 109, Ashwin Hebbar 64, Ravichandran Ashwin 4/71) & 198/7(Srikar Bharat 64, Krishnamoorthy Vignesh 3/34)

Group C: Odisha vs Tripura at Cuttack

Result: Match drawn

Summary: Tripura 194/8d(Udiyan Bose 104, Dhiraj Singh 5/55) drew Odisha 18/1

Group D: Goa vs Chattisgarh at Porvorim

Result: Match drawn

Summary: Chattisgarh 458(Manoj Singh 125, Jatin Saxena 82, Darshan Misal 5/79) drew Goa 277(Sumiran Amonkar 79, Sumit Ruikar 5/72 ) & 170/7(f/o)( Sumiran Amonkar 53, Sumit Ruikar 5/29)

Group D: Himachal Pradesh vs Punjab at Dharamshala

Result: Match drawn

Summary: HP 729/8d(Prashant Chopra 338, Paras Dogra 99, Ankush Bains 80, Sandeep Sharma 4/149) & 145/6(Paras Dogra 45, Manpreet Gony 2/20) drew Punjab 601(Abhishek Gupta 202*,  Abhishek Sharma 94, Gurvinder Singh 6/162)

Group D: Services vs Bengal at Delhi

Result: Match drawn

Summary: Bengal 552/9d (Sudip Chatterjee 115, Manoj Tiwary 69, Sachidanand Pandey 4/108) & 161/5d(Abhishek Raman 40, Diwesh Pathania 3/71) drew Services (Navneet Singh 121, Ravi Chauhan 53, Aamir Gani 5/109) & 212/7(Vikas Hathwala 64)

Leave a Reply